Advokátní kancelář JUDr. Denisa Sudolská

Protikuřácký zákon – absolutní zákaz kouření v restauracích?

Co je cílem protikuřáckého zákona?

Existuje nespočet návrhů Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, tzv. protikuřáckého zákona, a neustále se jedná o nových a nových východiscích. Jeden cíl je ale společný – omezit kouření ve společných prostorech a tím, alespoň z části, omezit tzv. pasivní kouření, kdy je člověk nucen dýchat kouř z cigaret osob kouřících v jeho blízkosti.

Všechny návrhy prozatím obsahovaly např. zákaz kuřáren v kinech, divadlech, v koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách. Všechna omezení mají platit nejen pro cigarety klasické, ale obdobně též pro e-cigarety. Dále by měl zákaz kouření platit též na nekrytých zastávkách MHD (kdy na krytých už platí) a v zoologických zahradách, nákupních centrech a letištích. V posledních třech zmíněných bude možné umístit kuřárny. A především jde samozřejmě o zákaz kouření v uzavřených restauračních zařízeních a hospodách. Zákaz se má vztahovat pouze na kouření klasických cigaret a e-cigaret, nikoli však na vodní dýmky, jejichž používání bylo původně také v ohrožení. Ohledně rozsahu zákazu kouření se však vedou nekončící jednání.

Kuřárny či absolutní zákaz?

Největší problém činí ujednání, které plošně zakazuje kouření v restauracích a hospodách. Poslanci se přou o to, zda není takový zákaz radikální a zároveň devastační pro malé podniky. Někteří zastávají názor, že povolení kuřáren bez obsluhy, které by mohly zabírat nanejvýš čtvrtinu plochy pohostinství, by bylo ideálním kompromisem. KSČM zase ve svých pozměňovacích návrzích navrhuje výjimky restrikce pro menší podniky. Tvrdí, že není možné hosty těchto podniků nutit k nekouření ve svých oblíbených hospodách, a že kontrola bude směšně neefektivní. Panuje ale také takový názor, že kdyby se kuřárny povolily, je to určitým způsobem zvýhodnění movitějších majitelů. U „vesnických hospod“ by docházelo k obcházení zákona, a to není cílem zákonné úpravy.

Kdy bude zákon platit?

To, kdy bude zákon konečně platit, je však velkou neznámou. Nadějně to vypadalo již v květnu 2016, poslanci za ANO ho však razantně zamítli. Další projednávání by mělo přijít na pořad na konci listopadu, už teď jsou však slyšet hlasy s přáním, aby se jednání přesunulo na leden 2017. Názory na toto téma jsou tak zásadně odlišné, že je otázku, zda se zákon, který je v ostatních nejen evropských zemích samozřejmostí, někdy vůbec schválí…


Další články

Advokátní kancelář JUDr. Denisa Sudolská

JUDr. Denisa Sudolská - Advokátní kancelář

Advokátní kancelář AK Sudolská poskytuje právní služby klientům působícím v nejširším spektru oborů podnikání. Vždy na nejvyšší profesionální úrovni a to ve všech oblastech práva se zvláštním zaměřením na oblast práva obchodního.

Denisa Sudolská

JUDr. Denisa Sudolská

Kontakt

Advokátní kancelář JUDr. Denisa Sudolská

Italská 1219/2, 120 00 Praha 2
Mobil: (+420) 777 122 208
Tel.: (+420) 273 130 806

Napište nám

JUDr. Denisa Sudolská - Advokátní kancelář
Handcrafted with love by STUDIO SYNAPSE - Creative Graphic Design Studio based in Prague Czech Republic Handcrafted with love by STUDIO SYNAPSE, 2015
Advokátní kancelář JUDr. Denisa Sudolská